W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną związaną z dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19, na podstawie wcześniejszych rekomendacji Premiera Mateusza Morawieckiego, Minister Sportu i Turystyki Danuty Dmowskiej-Andrzejuk oraz kolejnymi decyzjami władz lokalnych, mając na względzie bezpieczeństwo uczestników Zarząd PTTK Oddział Ziemi Brzeskiej podjął decyzję o odwołaniu wszystkich imprez wynikających z oddziałowego kalendarza imprez.

Decyzja obowiązuje do odwołania.

19 X 2019 w Klubie Garnizonowym odbył się wojewódzki etap już XXXV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. Celem konkursów krasomówczych jest zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego, kształtowanie u młodzieży szacunku do ojczystej ziemi, kultury i małych ojczyzn, rozbudzanie zamiłowania do pięknego i sugestywnego mówienia oraz kształtowanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli. Zadaniem konkursów jest również rozbudzanie zainteresowań krajoznawczych, zachęcanie do poznawania własnego regionu, jego historii, dorobku, zdobywanie wiedzy o Polsce i Polakach, wyszukiwanie tematów ciekawych krajoznawczo, a następnie ich prezentowanie. Konkursy są także jedną z form przeciwdziałania zachowaniom patologicznym.

Do każdego etapu Konkursu uczestnicy przygotowują do zaprezentowania dwa tematy. Dzieci ze szkół podstawowych i młodzież szkół ponadpodstawowych prezentują w obydwu wystąpieniach tematykę związaną z turystyką, krajoznawstwem i historią naszego kraju. Zalecana jest prezentacja walorów własnego regionu, jego zabytków, historii, współczesnych osiągnięć i sylwetek ciekawych ludzi, bliskich sercu uczestnika oraz zasłużonych dla kraju i regionu.

Atmosfera towarzysząca konkursowym zmaganiom jest szczególna, PTTK zapewnia gościnność i oprócz strawy duchowej, tę rzeczywistą w postaci bufetu kawowo-herbacianego i obiadu.

Wojewódzkie eliminacje zgromadziły tłumy krasomówców, w kategorii szkół podstawowych walczyło 18 -oro uczestników oraz troje z klas I-III (poza konkursem, choć z nagrodami); szkoły ponadpodstawowe miały dwoje reprezentantów. Przyjechali przedstawiciele wielu miejscowości z Opolszczyzny, m.in. z Nysy, Głuchołaz, Szydłowic, Brzegu i innych. Prezentacje dotyczyły niezwykle ciekawych historii, wyszperanych legend i nowo odkrytych miejsc. Usłyszeliśmy m.in legendę o złotej studni, historię Wieży Opolskiej, poznaliśmy postać szewca z Brzegu, osobistą znajomość z Kopernikiem, strefę wolną od pośpiechu jaką jest brzeska Herbaciarnia, ścieżki rowerowe na Górze Parkowej w Głuchołazach.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 miała w tym roku 2 - osobową reprezentację, byli to:

KACPER MASZKOWSKI z klasy 8b i JAN KAPELA też z 8b. Kacper przedstawił niezwykły portret swojego idola, jakim jest patron szkoły - Mikołaj Kopernik, ciekawostki z jego życia, np. że to Kopernik wymyślił smarowanie chleba masłem, aby przeciwdziałać szerzącej się zarazie lub jego zainteresowania malarstwem, strategią wojskową oprócz astronomii, wydały się bardzo zajmujące.

Janek zaprosił słuchaczy do „Herbaciarni” i tak o niej opowiadał, że słuchacze poczuli zapach parzącej się herbaty.

Werdykt jury docenił młodych krasomówców z "piątki": Janek Kapela zajął I miejsce i awansował do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się 21-24 XI w Legnicy; Kacper zdobył wyróżnienie; niestety na podium są tylko trzy miejsca, co oczywiście budzi poczucie niedocenienia. Do Legnicy pojadą także Oliwia Beztroska reprezentująca Centrum Kultury w Głuchołazach i Malwina Linkowska z PSP nr 1 w Brzegu. Szkoły średnie na etapie ogólnopolskim w Golubiu - Dobrzyniu będą reprezentować - nasza absolwentka , ubiegłoroczna laureatka Anna Fiałka z II LO w Brzegu i i Michał Zapała z Centrum Kultury w Głuchołazach.

Udział w konkursie, możliwość wysłuchania tak wielu prezentacji i wspaniałe nagrody (m.in. gry planszowe, termosy, albumy książkowe, koce turystyczne, przewodniki i inne gadżety) złożyły się na jego atrakcyjność.

Brzeskiemu Oddziałowi PTTK gratuluję perfekcji organizacyjnej a swoim uczniom dziękuję za dotychczasową pracę, sukcesy i zapraszam do podejmowania kolejnych wyzwań, „Per aspera od astra”( przez trudy ku gwiazdom),jak twierdził Kacper, opowiadając o Koperniku…

Pięknie dziękuję również rodzinom uczniów – rodzicom, dziadkom, rodzeństwu za obecność i wsparcie młodych krasomówców w konkursowych zmaganiach.

Beata Matyszczak

 


 
Z życia PTTK
ryczyn_2011_08.jpg