W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną związaną z dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19, na podstawie wcześniejszych rekomendacji Premiera Mateusza Morawieckiego, Minister Sportu i Turystyki Danuty Dmowskiej-Andrzejuk oraz kolejnymi decyzjami władz lokalnych, mając na względzie bezpieczeństwo uczestników Zarząd PTTK Oddział Ziemi Brzeskiej podjął decyzję o odwołaniu wszystkich imprez wynikających z oddziałowego kalendarza imprez.

Decyzja obowiązuje do odwołania.


Poeta J.U. Niemcewicz napisał „Nic bardziej nie przywiązuje do kraju, jak znajomość historii jego.” Znajomość historii własnego miasta pomaga w budowaniu tożsamości i poczucia przynależności również jego małych mieszkańców.

Dzieci są członkami społeczności miejskiej i tak jak dorośli powinny znać swoje „korzenie”. Wiek przedszkolny to czas nieustannych pytań, okres w którym mały człowiek jest ciekawy świata . Warto wykorzystać ten moment w życiu dziecka, aby zainteresować go historią swojego rodzinnego miasta. Bardzo pomocne w tym względzie mogą być spacery i wycieczki.

W naszym przedszkolu, od kilku lat istnieje koło PTTK przedszkolaków o nazwie „Mali Odkrywcy”. W ramach współpracy z Oddziałem PTTK Ziemi Brzeskiej realizujemy zadania z zakresu turystyki finansowane przez Burmistrza Miasta Brzegu, dzięki czemu dzieci poznają zabytki Brzegu i okolic, uczestniczą w cyklicznym konkursie pn. „Brzeg - moje miasto”, korzystają z lekcji muzealnych czy innych działań krajoznawczych.

W środę, 05.12.2018 r. grupa „Smerfy” z PP 5 wybrała się na spacer ulicami Brzegu. Naszym przewodnikiem była pani Ela Kużdżał - wiceprezes ds. młodzieży Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej i wieloletni pedagog. Podczas spaceru, na prośbę p.Eli, dzieci uważnie przyglądały się mijanym budynkom oraz ulicom, ale pilnie też słuchały. Dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących: nazw ulic i placów, historii kamienic oraz dziejów naszego miasta. Trasa wycieczki wiodła ulicami: Bohaterów Monte Cassino, Rybacka, Stare Koszary oraz Ofiar Katynia. Dzieciom najbardziej spodobała się stara wieża ciśnień oraz fosa przy Zespole Szkół Budowlanych. Podczas spaceru „Smerfy” wykazały się spostrzegawczością , uwagą i dobrą pamięcią, zadawały wiele ciekawych pytań.

 

 

 

Po powrocie nasza przewodniczka sprawdziła wiedzę przedszkolaków w trakcie krótkiego quizu. Dzieci spisały się rewelacyjnie i udzieliły poprawnych odpowiedzi na wszystkie postawione pytania. Dziękujemy pani Eli i już planujemy kolejną wycieczkę.

 

Monika Kużdżał

 
Z życia PTTK
ryczyn_2011_03.jpg