W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną związaną z dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19, na podstawie wcześniejszych rekomendacji Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Piotra Glińskiego oraz kolejnymi decyzjami władz lokalnych, mając na względzie bezpieczeństwo uczestników Zarząd PTTK Oddział Ziemi Brzeskiej podjął decyzję o odwołaniu wszystkich imprez wynikających z oddziałowego kalendarza imprez.

Decyzja obowiązuje do odwołania.

 

 

Jednym z celów edukacji przedszkolnej jest kształtowanie tożsamości narodowej oraz szacunku do własnej ojczyzny. Rozwijanie postawy patriotycznej jest w tych czasach zadaniem bardzo ważnym. Młode pokolenie powinno mieć świadomość ciężkiej i ofiarnej walki oraz trudu , jaki został włożony w wyzwolenie naszej ojczyzny .

Wydarzeniem , które ma znaczące miejsce w edukacji patriotycznej są obchody Narodowego Święta Niepodległości. Choć temat walki o niepodległość nie jest łatwy do przekazania małym odbiorcom, jest on bardzo ciekawy i wzruszający. Chcąc uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przedszkolaki z brzeskiej piątki postanowiły wystawić przedstawienie w hołdzie poległym za ojczyznę.

Dzieci z grupy „Smerfów” ochoczo przystąpiły do wspólnego przedsięwzięcia pod przewodnictwem nauczycielek pani Moniki Kużdżał oraz pani Moniki Kołodyńskiej. W dniach 9 i 13 listopada wystąpiły przed przedstawicielami brzeskich władz, rodzicami oraz przedszkolakami z innych grup. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in pan Tomasz Witkowski- Zastępca Burmistrza Miasta Brzeg, pani Elżbieta Kużdżał -wiceprezes ds. młodzieży Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej oraz pani Nadzieja Nawrocka - wiceprzewodnicząca Związków Zawodowych Nauczycieli.

W programie oprócz wierszy patriotycznych nie zabrakło poloneza oraz tańców ludowych. Dzieci wykazały się znajomością symboli Polski tj. flaga, godło, czy hymn. W prosty sposób opowiedziały zgromadzonej publiczności o walce Polski z najeźdźcą . Wcieliły się w role legionistów i odśpiewały słynną „Pierwszą Brygadę”. Zaskoczyły wszystkich olbrzymią własnoręcznie wykonaną flagą Polski, którą z dumą zaprezentowały.

 

 

Kontynuacją obchodów Dnia Niepodległości w Przedszkolu Publicznym nr 5 był konkurs wiedzy o Brzegu, który odbył się dnia 15 listopada 2018 r .

„Brzeg- moje miasto” to konkurs, który na stałe wpisał się już w działalność naszej placówki. Adresowany jest do dzieci sześcioletnich i biorą w nim udział reprezentanci wszystkich brzeskich przedszkoli. W trakcie quizu o rodzinnej miejscowości przedszkolaki wykazują się znajomością zabytków, historii oraz symboli związanych z Brzegiem. W tym roku po raz kolejny uczestnicy spisali się na medal. Dzieci odpowiedziały prawidłowo na wszystkie pytania sprawdzające ich wiedzę o mieście oraz rozwiązały zadania praktyczne. Quiz prowadziły wychowawczynie grupy IV-panie Monika Kołodyńska oraz Monika Kużdżał.

Nad przebiegiem konkursu czuwało specjalnie powołane jury, które po podliczeniu wszystkich punktów ogłosiło werdykt -pierwsze miejsce dla wszystkich przedszkoli. Uroczystość uświetnił swym przybyciem Burmistrz Miasta Brzeg pan Jerzy Wrębiak, który serdecznie pogratulował wszystkim dzieciom i wręczył im nagrody. Upominki dla uczestników zostały ufundowane w ramach zadania publicznego „Piękna nasza Polska cała” realizowanego przez PTTK Odział Ziemi Brzeskiej oraz współfinansowane przez Urząd Miasta Brzeg.

Monika Kużdżał

 
Z życia PTTK
ryczyn_2011_05.jpg